Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale w Radiu Via

W okresie Wielkiego Postu Kościół, przypominając słowa Jezusa Chrystusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Warto ten okres przeżyć świadomie, planując osobistą modlitwę, udział w nabożeństwach, sakramencie pokuty i rekolekcjach.

Charakterystyczne dla tego okresu są dwa nabożeństwa: Droga Krzyżowa i „Gorzkie żale”. „Gorzkie żale” to wybitnie polskie nabożeństwo. Po raz pierwszy zostało opublikowane w 1707 r. w Warszawie pod tytułem „Snopek mirry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego rozpamiętywanie”. Istotą tego nabożeństwa jest „wyrycie” modlitwą znamion ran Syna Bożego. Przeciwieństwem jest „oziębłość duszy”, czyli brak wrażliwości na cierpienie, brak znamion ran „Syna Twego” oraz duchowa nieczułość.

Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w nabożeństwach w kościołach, zachęcamy do modlitwy przez pośrednictwo radia i telewizji. W tym roku Katolickie Radio Via będzie transmitować nabożeństwa z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie:

w piątki o godz. 18.00 – Drogę Krzyżową

w niedziele o godz. 17.00 – „Gorzkie żale”

Kazania pasyjne będzie głosił ks. Przemysław Jamro – wikariusz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie. (tn)

Dodany przez Ryszard Gołojuch dnia 01-03-2017 o 20:39