Login: Hasło:
» Rejestracja

„Oto idę” – 25 lat Diecezji Rzeszowskiej

 

Diecezja rzeszowska, tak jak cały Kościół, zawiera pierwiastek ludzki i boski. Z jednej strony mamy terytorium, podział administracyjny i instytucje. Z drugiej strony wspólnotę Kościoła zjednoczoną wokół Jezusa Chrystusa. Oba te pierwiastki możemy dostrzec w posłudze biskupów.

Dwudziestopięcioletnia historia diecezji rzeszowskiej związana jest z trzema biskupami: bp. Kazimierzem Górnym, bp. Janem Wątrobą i bp. Edwardem Białogłowskim. Biskupi nauczają, uświęcają i rządzą. Wiele o ich służbie mówią zawołania biskupie. Treści w nich zawarte kształtują nie tylko biskupów, ale całą diecezję.

Wszystko Tobie

 Pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej – bp Kazimierz Górny, wybrał jako zawołanie biskupie słowa „Omnia Tibi” – „Wszystko Tobie”. Hasło to wyznacza ideał życia chrześcijańskiego, w którego centrum jest Pan Bóg. Fundamentem takiej postawy jest zaufanie Bogu. Ufność nie może oznaczać przekonania, że wierzącego w Boga nie spotkają żadne trudności – byłoby to naiwne podejście do zaufania. Ktoś, kto mówi Panu Bogu: „Wszystko Tobie” podkreśla jednak, że cały należy do Boga, także w cierpieniu. Pokorna zależność od Boga, oparta na miłości, a nie na lęku, każe nam wszystko Bogu oddawać i wszystko od Niego przyjmować jako dar.

Oto idę

Zawołanie biskupa Jana Wątroby to słowa „Ecce venio” – „Oto idę”. To fragment z Listu do Hebrajczyków, gdzie św. Paweł wkłada w usta Jezusa Chrystusa słowa z Psalmu 40: „Całopalenia i ofiary za grzech nie podobały się Tobie. Wtedy rzekłem: Oto idę (…), abym spełniał wolę Twoją, Boże”. W czasie publicznej działalności Jezus Chrystus wiele razy mówił, że czyni zawsze to, co się podoba Ojcu. Przykładem pełnienia woli Bożej jest również Maryja. Podczas Zwiastowania wypowiedziała znamienne słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Dla diecezji rzeszowskiej, która razem z dwunastoma innymi diecezjami w Polsce została powołana do istnienia w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, postawa Maryi jest jednoznaczną wskazówką. Dar woli Bożej wskazuje najpewniejszą drogę do naszego osobistego szczęścia. Odwoływanie się do woli Bożej nie może być jednak uzasadnieniem wycofania i ucieczki dla ludzi niepewnych siebie i lękających się życia. Pełnienie woli Bożej domaga się trudu zmagania i walki z własnymi lękami i słabościami. Domaga się wyruszenia w drogę. Owego: Oto idę…

W mocy Ducha Świętego

Biskup Edward Białogłowski, wraz z jubileuszem diecezji, obchodzi osobisty jubileusz 25-lecia posługi jako biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Jego zawołanie biskupie koncentruje naszą uwagę na roli Ducha Świętego: „In virtuti Spiritus Sancto” – „W mocy Ducha Świętego”. Warto pamiętać, że Syn Boży przyszedł na świat za sprawą Ducha Świętego i spełniał do końca swoje zadania w mocy Ducha Świętego. Bez Ducha Świętego Ewangelia pozostałaby martwą literą, a Kościół, w tym diecezja rzeszowska, tylko organizacją z rozbudowaną administracją. Bez Ducha Świętego władza biskupów byłaby dominacją, a liturgia – wspominaniem przeszłości (patriarcha Antiochii Ignacy IV). W Duchu Świętym Kościół wykracza poza to co widzialne, ludzkie, grzeszne i strukturalne. Srebrny jubileusz diecezji jest doskonałą okazją, aby za ten żywy Kościół podziękować. Za obydwa pierwiastki: boski i ludzki.

 

ks. Tomasz Nowak

Na zdjęciach: bp K. Górny, bp J. Wątroba i bp E. Białogłowski

Zdjęcia: Tadeusz Poźniak

Artykuł ukaże się w „Niedzieli Rzeszowskiej” 26 marca 2017 r.

Dodany przez Ryszard Gołojuch dnia 24-03-2017 o 19:32
© 2009 Parafia Medynia. Wszelkie prawa zastrzeżone ↑ Do góry