Login: Hasło:
» Rejestracja

Historia Powstania Kościoła w Węgliskach

 

Przed wybudowaniem jeszcze kościoła Msze św. w Węgliskach odbywały się w prywatnym domu, adoptowanym na kaplice. Proboszczem w tym czasie był ks. Franciszek Turko, który dojeżdżał do Weglisk w co drugą niedzielę, by odprawić Mszę św. Pomieszczenie, które służyło za kaplicę było małe. Stąd ks. Franciszek zaproponował budowę kościoła. Mieszkańcy poparli ten pomysł i w 1980 r. zawiązali Komitet Budowy Kościoła. Na Przewodniczącego wybrano pana Mieczysława Babiarza. Działka pod budowę kościoła zostałą pozyskana z mienia wiejskiego Budowa kościoła przypadła na trudne czasy, gdyż pozyskanie materiałów nie było takie łatwe, zaś fundusz budowy był jedynie zasilany ze składek mieszkańców Węglisk. Dlatego również czas budowy kościoła trwał 3 lata. Pracę przy budowie i  wykończeniu obiektu wykonywali społecznie mieszkańcy Węglisk.

 

Pan Gryp Julian z Podlesia wykonał całą stolarkę do kościoła to jest: ołtarz główny, boazerię, ławki i parkiet.

 

 

Został również wykonany przez pana Sęka Andrzeja ołtarz św. Maksymiliana.Wykończenie ołtarza św. Maksymiliana byłoby nie możliwe bez pomocy Polonii ze Stanów Zjednoczonych, która w tym celu przesłała ofiarę.

 

Prace przy budowie i wykończeniu kościoła dobiegły końca. 31 sierpnia 1983 r. ks. bp Ignacy Tokarczuk- Ordynariusz Diecezji Przemyskiej dokonał uroczystego poświęcenia kościoła w Węgliskach pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.

 

Opis wewnętrzny kościoła.

Kościół dojazdowy pod wezwaniem Piotra i Pawła, wybudowana w roku 1981 - 1982 z pustaków silikatowych, o wymiarach 16,30 m x!3,30 m. Z zewnątrz otynkowana pokryta cykliną, dach pokryty blachą ocynkowaną, wieża natomiast pokryta blachą miedzianą. Wewnątrz założona została instalacja elektryczna i radiofoniczna, ogrzewana zaś jest piecykiem elektrycznym. Ołtarz główny wykonany z drewna dębowego z wbudowanym obrazem Piotra i Pawła. Ołtarze boczne; pierwszy drzewo dębowe, ściana wykonana z czerwonej cegły, na której jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, drugi drzewo dębowe, ściana wykonana z pięciu słupów o treści obozowej na której jest obraz św. Maksymiliana Kolbe. Tabernakulum wykonane z brązu. Organy przenośne - MAINS B2. Konfesjonały  (stałe)

 

 Cmentarz.

Niedaleko kościoła w Węgliskach znajduje się również cmentarz, an którym spoczywają zmarli mieszkańcy Węglisk.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie...

 

 

© 2009 Parafia Medynia. Wszelkie prawa zastrzeżone ↑ Do góry