II Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w całym Kościele jako Uroczystość Miłosierdzia Bożego. Jest to dzień, w którym Chrystus Zmartwychwstały przybliża nam prawdę o "Bogu, bogatym w miłosierdzie" i wzywa do bycia świadkami miłosierdzia poprzez czynną miłość bliźniego.

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas. Obchody święta Caritas odbywają się na dwóch poziomach: diecezjalnym i parafialnym.

Parafialne obchody święta Caritas obejmują zarówno Msze św. jak i inne formy celebracji czy spotkań służące przypomnieniu i mocnemu zaakcentowaniu sprawy miłosierdzia, która nie jest tylko przedmiotem zatroskania Parafialnego Oddziału Caritas, ale nieodzowna cząstka życia każdego wierzącego.

Niedziela Miłosierdzia i święto Caritas to szczególny dzień, który budzi w każdym z nas głęboką wiarę w moc miłosierdzia Bożego, jednoczy nas jeszcze bardziej w miłości, pobudza do odpowiedzialności za życie każdego człowieka i za jego codzienność, usposabia ku dobru, ku wzajemnemu zrozumieniu, byśmy stawali się sobie bliscy w duchu miłości i miłosierdzia