Akcja Kolędowania Misyjnego w Polsce

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy centrali krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Kolędnicy misyjni to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Ale do udziału w misyjnej kolędzie zapraszają wszystkich – koleżanki i kolegów zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii. Pomagają im w tym katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.

Każdy, kto chce pomagać dzieciom w krajach misyjnych może zostać kolędnikiem misyjnym!

W wybrany dzień (np. w drugi dzień świąt) podczas Mszy św. ksiądz uroczyście posyła kolędników misyjnych. W ten sposób informuje parafian o idei i celu kolędy misyjnej oraz zapowiada jej datę. Tego dnia dzieci przebrane w stroje kolędnicze w pięcioosobowych grupach z dorosłym opiekunem udają się do rodzin swojej parafii. „Pukając od drzwi do drzwi” głoszą im radość z narodzenia Pana Jezusa.

Mówią też o trudnej sytuacji swoich rówieśników w kraju misyjnym. Śpiewają kolędę i przedstawiają przygotowaną wcześniej krótką scenkę kolędniczą. Składają życzenia, a na drzwiach umieszczają błogosławieństwo: C+M+B co znaczy Christus mansionem benedicit = niech Chrystus błogosławi temu domowi.

W dowód wdzięczności mali misjonarze
pozostawiają każdej rodzinie pamiątkę - bombkę choinkową z pakistańskim pozdrowie-niem.

Nieodzowną pomocą w przygotowaniu misyjnej kolędy są Materiały Liturgiczne „Kolędnicy Misyjni" na dany rok.

Tradycja Kolędowania Misyjnego jest znana nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Aby zobaczyć jak kolędują gdzie indziej najlepiej zajrzeć na strony internetowe PDMD na świecie.