Prezes AK w Polsce

Halina Szydełko

Była prezesem Zarządu KIAK I Kadencji w latach 1996 – 1998. W kolejnej kadencji pełniła funkcję vice prezesa. W roku 2002 ponownie wybrana prezesem Zarządu, pełni tę funkcję obecnie już trzecią kadencję.
Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W okresie studiów czynnie uczestniczyła w Duszpasterstwie Akademickim „Wieczernik” w Rzeszowie, gdzie pełniła funkcję organisty. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu.
W latach 1994-1997 aktywnie współdziałała z pismem Akcji Katolickiej oraz Radiem Via, gdzie prowadziła cotygodniowe audycje poświęcone Akcji Katolickiej.

Zawodowo jest wspólnikiem Kancelarii Prawnej w Rzeszowie i zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych, głównie w zakresie prawa handlowego i cywilnego.

Interesuje się historią, sztuką, zwłaszcza okresem włoskiego renesansu. Dużo podróżuje, czasem pełniąc rolę przewodnika. Stara się wówczas poznawać kulturę i obyczaje innych narodów. Ulubione lektury, to powieści historyczne. Kocha kwiaty, które w obfitości odmian hoduje we własnym ogrodzie.

Pierwsze objęcie funkcji Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce (20.12.1998)

"Powierzenie kierownictwa organizacji katolików świeckich Halinie Szydełce świadczy o tym, że Kościół nie boi się kobiet i docenia ich atuty" - podkreślił biskup Piotr Jarecki, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej. O wyborze Szydełki zadecydowali biskupi zgromadzeni na 297. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Podczas konferencji prasowej nowo wybrana prezes zapewniła, że Akcja Katolicka jest organizacją apolityczną i nie będzie startować w wyborach. Członkowie akcji mogą się zajmować polityką i być wybierani do parlamentu czy samorządów lokalnych, ale nie jako reprezentanci kierowanego przez nią stowarzyszenia. Akcja Katolicka działała w Polsce już w okresie międzywojennym. Po rozwiązaniu jej przez władze komunistyczne została reaktywowana przed trzema laty na życzenie papieża Jana Pawła II. Prezes Szydełko uważa, że zadaniem obecnych władz stowarzyszenia będzie koordynowanie - w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną - działań prowadzonych w diecezjach.