Login: Hasło:
» Rejestracja

VI Niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Palmowa - 5.04.2020

 

VI Niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Palmowa - 5.04.2020

Ogłoszenia duszpasterskie

 

 1.     Intencje Mszy św. są umieszczone w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej Parafii. Są pewne zmiany w intencjach ( niektóre intencję muszą być przeniesione na inny termin i zostaną odprawione poza Parafią. To samo dotyczy Węglisk. Proszę o wyrozumiałość) z racji nieobecności ks. Proboszcza i ks. Józefa, którzy przebywają w szpitalu. Polecajmy ich modlitwie, by wracali do zdrowia.
 2.   Pierwsza niedziela miesiąca, modlimy się w intencji naszej Diecezji.
 3.    Dziś Niedziela Palmowa – wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i święcimy palmy.
 4.     Jutro rozpoczynamy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym punktem jest Triduum Paschalne – Święte Trzy dni.
 5.    Z racji zaistniałej sytuacji epidemicznej liturgia Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej odbywać się będzie przy zamkniętych drzwiach Kścioła bez udziału wiernych z wyjątkiem osób posługujących.
 6.     Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Nie będzie mszy św. na Węgliskach. Po Mszy św. nie będzie tradycyjnej procesji do „ciemnicy”. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum. Ponadto nie ma zorganizowanych i grupowych adoracji, ale będzie możliwość indywidualnej modlitwy od godz. 19.30 do 24.00. Pamiętajmy że może być do 5 osób w Kościele!
 7.     Wielki Piątek – Dzień Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły ( jakościowy – bez mięsa i ilościowy – 3 posiłki w tym jeden do syta) oraz zachowanie abstynencji od napojów alkoholowych. O godz. 15.00 wraz z siostrami zmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem Liturgia Męki Pańskiej – o godz. 17.30 rozpoczęcie Nabożeństwem Drogi Krzyżowej bez udziału wiernych,  a potem dalszy ciąg liturgii, która zakończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do symbolicznego Grobu Pańskiego, a następnie możliwość indywidualnej  Adoracji Krzyża przez skłon i modlitwę przez całą noc, jednak bez straży grobowej i zorganizowanych adoracji z zachowaniem rozporządzenia, że może być w kościele do 5 osób! Ofiary z adoracji Krzyża na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
 8.    Wielka Sobota – w Kościele nie ma poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół. Na stronie Parafii jest możliwość skorzystania
  z uroczystego błogosławieństwa jakie możecie sami w  domu uczynić przed śniadaniem wielkanocnym.  Tekst też znajduje się za ławkami, można go zabrać. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 19.00 bez udziału wiernych. Zachęcamy w tym dniu do zachowania postu, choć nie obowiązuje.
 9.     Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – o godz. 6.00 Rezurekcja – bez procesji. W tym dniu nie będzie Mszy św. popołudniowej o godz.16.00. W Mszach św. może brać udział 50 osób razem z obsługą. Taki jest stan prawny na dziś, ale może on ulec zmianie w każdej chwili.

10. Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. jak w każdą niedzielę – nie będzie Mszy św. popołudniowej o 16.00

11.  W zakrystii są jeszcze baranki po 5 zł.

12.  Dziękujemy za ofiary złożone na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu przez Róże: p. Jolanty Czerwonka, p. Barbary Wilczak, p. Lucyny Kot
z Zalesia, p. Juliana Dudek, p. Antoniego Piekłowskiego. Bóg zapłać!

13.  Dziękujemy za ofiary złożone na rzecz parafii przez rodziny
z Pogwizdowa 246 „a”. Bóg zapłać!

14.  Zachęcamy do uczestniczenia we wszystkich nabożeństwach przez Internet, TV Trwam, Radio VIA, Radio Maryja

 

Węgliska – dziękujemy za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu.

Bóg zapłać!

 

Liturgia Triduum Paschalnego zgodnie z zaleceniem ks. Biskupa będzie sprawowana tylko w Kościele parafialnym bez udziału wiernych. W czasie Triduum Paschalnego Kościół w Węgliskach będzie otwarty do indywidualnej modlitwy. Pamiętajmy o rozporządzeniu dotyczących ilości osób w Kościele ( do 5 osób)!

 

Wszystkim życzymy pięknego, duchowego przeżywania najważniejszych dni w życiu chrześcijanina! Pamiętamy o Was Kochani w modlitwie i prosimy o nią również w naszej intencji. Niech Boże błogosławieństwo Wam towarzyszy i umacnia Waszą wiarę
i nadzieję na lepsze jutro. Po Wielkim Piątku jest zawsze Niedziela Zmartwychwstania. Zatem nie traćmy ufności, że po trudnym czasie pandemii będzie czas radosnego spotkania z Bogiem we wspólnocie Kościoła jak też wytęsknionego i życzliwego spotkania z drugim człowiekiem!

 

 

W obliczu panującej epidemii koronawirusa pojawiają się pytania: Jak przeżyć Wielki Tydzień? Co zrobić, by móc cieszyć się świętami? W jaki sposób, dzielić się radością Zmartwychwstania Pańskiego? Oto kilka propozycji

Warto zrobić wszystko, by te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, mimo nałożonych ograniczeń, przeżyć jak najgłębiej w swoich rodzinach. Pomocą będą transmisje z kościołów, ale także każda rodzina powinna zatroszczyć się o to, by te święta w domach miały wyjątkowy charakter.

 Zacznijmy już od Wielkiego Czwartku. Jeśli mamy obraz Ostatniej Wieczerzy, ustawmy go na widocznym miejscu. Wspólnie zjedzmy uroczystą kolację, wspominając Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa z Apostołami. Pomódlmy się i przeczytajmy 13. i 14. rozdział Ewangelii wg św. Jana. Po wieczerzy warto odczytać fragment o ustanowieniu Eucharystii (1 Kor 11,17-34) i przyjąć komunię duchową, przez kilka minut trwać w ciszy i dziękczynieniu za to, że Jezus mieszka w naszym sercu. Można także odśpiewać którąś z pasyjnych pieśni, np. „Ogrodzie Oliwny” i dalszą część wieczoru przeżyć w skupieniu, rozważając pojmanie i mękę Pana Jezusa.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Zachowujemy wtedy post ścisły. Warto w tym dniu odszukać w modlitewnikach i śpiewać w ciągu dnia pieśni wielkopostne o Krzyżu Jezusa, a na stole, w centralnym miejscu ustawić Krzyż. Jeśli to możliwe przed południem, odprawić indywidualnie lub rodzinnie „Drogę krzyżową”. Wieczorem zachęcam, by odczytać z całą rodziną, można z podziałem na role, opis Męki Jezusa według św. Jana, gromadząc się przy domowym krzyżu. A po odczytaniu Ewangelii ucałować Krzyż, znak naszego zbawienia.

Wielka Sobota będzie w tym roku bez tradycyjnego święcenia pokarmów. Przygotujmy jednak pokarmy do błogosławieństwa na niedzielne śniadanie wielkanocne. W tym roku odczujemy bardziej, że Wielka Sobota to dzień ciszy i milczenia, kiedy nasz Pan spoczął w grobie. To dzień, kiedy Kościół milcząc trwa przy grobie Chrystusa – w postawie pewnej bezradności, bierności. Cisza powinna być znakiem rozpoznawczym Wielkiej Soboty.  Kościół będzie otwarty i będzie  możliwość indywidualnej adoracji, z zachowaniem obowiązujących zarządzeń (maksymalnie 5 osób) mamy szczególną szansę zasmakować klimatu Wielkiej Soboty.

W Niedzielę Wielkanocną, mimo że w inny sposób, cieszmy się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Zjedzmy uroczyste śniadanie, pokarmy pobłogosławmy zgodnie z obrzędem błogosławieństwa przewidzianym na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przez naszego biskupa Jana. Niech temu błogosławieństwu przewodniczy ojciec lub najstarszy członek rodziny. Zapewne obecnie, te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, będą nieco trudniejsze – zamiast przyjść „na gotowe”, musimy się wysilić. Potraktujmy to, jako pozytywną stronę całej tej sytuacji.

 

 

 

Dodany przez Ryszard Gołojuch dnia 04-04-2020 o 15:57
© 2009 Parafia Medynia. Wszelkie prawa zastrzeżone ↑ Do góry